Головна » 2017 » Листопад » 13 » ТИ НАШЕ ДИВО КАЛИНОВЕ, КОХАНА УКРАЇНСЬКА МОВО!
14:41
ТИ НАШЕ ДИВО КАЛИНОВЕ, КОХАНА УКРАЇНСЬКА МОВО!

Мова рідна – з пісні та любові.

Це народ мій викохав таку.

Сотні літ несла вінець терновий.

Птахом билась в клітці на замку.

Та в Парижі, з конкурсу

Гордо вийшла в лавровім вінку.

  • 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця в Україні відзначається День української писемності та мови, запроваджений в 1997 році Указом Президента.

Жодне цивілізоване суспільство не може існувати без мови – найважливішого засобу спілкування людей, засобу вираження та передачі досвіду сучасникам і нащадкам. Опанувати мову людина починає з дня свого народження. Спочатку – прислухаючись до слів матері, рідних. Потім – вимовляючи звуки, склади, слова. Мова – це наша неоціненна спадщина, з нею ми не розлучаємося протягом усього життя. Ми спілкуємося один з одним, розмовляємо, пишемо листи, читаємо, дивимося телевізор, слухаємо радіо, використовуємо інтернет. Багато різних мов є на Землі. І для кожного народу найбільше і найдорожче багатство – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця. Наша мова має свою лексику, свої барви, свої відтінки, що передають почуття і відтворюють бурхливе життя і розвиток народу.

Історія української мови – це історія її народу. Кожна освічена, культурна людина повинна досконало знати свою історію, витоки писемності та рідну материнську мову. Є мова – є й держава, немає мови – немає держави.

Зачинателем сучасної української літературної мови вважається І.П.Котляревський, а основоположником – Т.Г.Шевченко. Разом з розвитком писемного слова український народ став великою нацією, здатною вирішувати питання будь – якої складності й ваги. Ще Вольтер зазначив, що всі основні європейські мови можна вивчити за шість років, а свою рідну мову треба вивчати все життя. В 1989 році Верховна Рада УРСР надала українській мові статус державної.

9 листопада було проведено годину цікавих повідомлень «Писемні пам’ятки України». Цей захід підготувала та провела вчитель  української мови й літератури Г.М. Гаврілець. Вона розповіла учням про виникнення, розвиток та становлення української мови, як державної. З часу винайдення писемності фактично почався період документальної історії людства, тому стало можливим не тільки передавати мовну інформацію на відстані, але й закріпити її в часі. Перші спроби письма відносяться приблизно до 35-50 віків до нашої ери. Спочатку це була гілочка пальми – знак миру. Потім – схематичне зображення предмета чи якогось явища. І нарешті – ієрогліфи. Прямим попередником слов’янської мови – є алфавіт, створений великими просвітителями слов’ян – братами Кирилом і Мефодієм.

Вперше українську народну мову було піднесено до рівня літературної наприкінці ХVШ століття з виходом у 1798 році першого видання "Енеїди” Івана Котляревського.

            Учні 8-Б класу підготували вірші про рідну мову і розповіли історію виникнення мови від початку і до цього часу.

Бібліотекар З.М. Олійник розповіла про значення української мови у житті кожної людини,звернули увагу на те, що День української мови та писемності – не просто свято, це нагадування нації про основний її обов’язок - любити, оберігати й розвивати свою національну святиню, свій національний скарб. А також була підготовлена книжкова виставка «Могутні масиви народного духу і сил».

Під час заходу учні мали змогу переглянути відео кліпи «9 листопада», «Мова єднання», «Моя Україна».

У актовому залі також була оформлена тематична книжкова виставка «Квіти наша мова» і проведена лінійка учнями 6-Б класу і вчителем української мови та літератури Т.О. Шевчук.

Г.М. Гаврілець, Т.О. Шевчук

Переглядів: 51 | Додав: ochmil | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]